המסע מתחיל בצעד הראשון. בוא/י נדבר.

הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן

גמילה מקנאביס

עם התפשטות הקנביס הרפואי בישראל ובעולם, ישנה היום מגמה ליברלית לגבי השימוש הלא רפואי בסם זה.

משיחות שלי עם אנשים מהשורה שהם לא אנשי מקצוע, או אנשי מקצוע מתחומי העבודה סוציאלית, קרימינולוגיה פסיכולוגיה ורפואה כמו פסיכיאטרים, במרכז גמילה "אחרת", מתחילה להתבהר תמונה לא ממש מעודדת, תמונה אשר רואה בשימוש נכון ולא קיצוני דבר טוב וחיובי שאין איתו בעיה : "מה הבעיה שמישהו מעשן פעם בשבוע" נאמר לי לא פעם.

לאחרונה מטופלים מכורים ואף כאלה שיש להם תחלואה כפולה, כלומר- מכורים לחומר מסויים כמו אלכוהול, גראס וחשיש, אקסטזי ואל אס די, נייסגייס,הירואין, קוקאין ועוד' חומרים כאלה ואחרים ובנוסף הם סובלים ממחלה נפשית שהיתה קודם או שהתפתחה כתוצאה מהשימוש בסמים.

הם מספרים לי שכאשר הם שואלים את הפסכיאטרים שלהם, האם בזמן לקיחת התרופות הם יכולים מידי פעם לעשן קצת גראס, התשובה שהם מקבלים היא כן בין פעם לפעמיים בשבוע זה בסדר ולא יכול לקרות לכם כלום.

אני יכול להבין תשובה כזאת בשני מובנים:

  1. הפסכיאטר לא מבין כלום במה שהוא מתעסק בו וזה בנפש האדם ואיזה השפעות יכולות להיות לחומרים יוצרי הזיות כמו גראס חשיש אל אס די חגיגת ואקסטזי.
  2. באמת לא מבין בנושא ההתמכרות והשפעות על הנפש.

אמירה כזאת של פסכיאטר יכולה להתאים מאוד לרצון של אדם מכור ולחזק את השכנוע הפנימי וההצדקה שזה בסדר להשתמש מידי פעם. ואכן, מטופלים אלה הולכים לנסות והם חווים חוויה קשה ומסוכנת כל המחשבות שווא חוזרות המחלה הנפשית שוב מתפרצת.

או כאלה מכורים שנגמלו, במרכז גמילה אחרת, וחוזרים לשימוש כי ישנה התאמה בין המסרים שעוברים מאנשי מקצוע למיניהם שלא מבינים לעומק את מחלת ההתמכרות. וכן הם המכורים לא מוותרים מהר ברגע שהאיש מקצוע נתן גושפנקא, זה הופך להיות קדוש.

הם אומרים לי ולעצמם אני ינסה שוב אולי זה רק כי אני צריך להתרגל לעישון שוב ואז זה לא יכניס אותי לחרדות ההכחשה ממשיכה להתקיים ועכשיו עם אישור "מאנשים מוסמכים" וכך הם חוזרים לסבב נוסף של שימוש סבל ואובדן שליטה.

העדויות שלנו

המסע מתחיל בצעד הראשון. בוא/י נדבר.

הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן

נוספים

בדרך לגמילה מאלכוהול

האלכוהול ידוע כחומר שנמצא במשקאות שונים: יינות, בירות, קוקטיילים ומשקאות חריפים יותר. רבים נוהגים לשתות מדי פעם בירה או ללגום כוס יין ואפילו לתפוס ראש כאשר הדבר מתאפשר. כל עוד מדובר על מצב נשלט...

המשיכו לקרוא >
גמילה מהימורים

ההתמכרות להימורים זוהי תופעה חברתית חדשה, יחסית, שנוצרה בשל המרדף אחרי תרבות העושר וחיי הפאר המאפיינת את המאה עשרים ואחת. אומנם, זוהי אינה התמכרות לחומרים קשים כמו סמים, אלכוהול ועוד, אך היא שוות ערך...

המשיכו לקרוא >
גמילה מהרואין

שימוש בסם ההרואין גורם לחוויה רגשית – פיזית ועוצמתית, לרגעים של אושר טהור ולתחושת ״היי״ חזקה אשר גורמת לרצון עז לחוות אותה שוב ושוב – כך נוצרת ההתמכרות. לעומת זאת, גמילה מהרואין הינה קשה...

המשיכו לקרוא >

אנחנו מחכים לך.

הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן, מלאו פרטים ונחזור בהקדם
קידום אתרים ובניית אתרים