המסע מתחיל בצעד הראשון. בוא/י נדבר.

הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן

  גמילה מקוקאין

  לא פעם, התנסות תמימה בסם זה או אחר עלולה לגרום להתמכרות כבדה שקשה לצאת ממנה. זה קורה בעת צריכת סוגי סמים שונים, וביניהם גם קוקאין. הקוקאין, הנקרא גם קראק או קריסטל, נחשב לאחד הסמים הממכרים הנפוצים ביותר בעולם. בעבר שימש כחומר מדכא שנועד להקל על מכאובים ולטפל בפגיעות פיזיות. בימינו, הוא נמכר באופן בלתי חוקי, בדרך כלל בצורת אבקה.

  השפעתו המזיקה של הקוקאין

  התמכרות לקוקאין עלולה להוביל לנזקים חמורים – גופניים ונפשיים כאחד. הקוקאין נחשב לסם ממריץ. הוא משחרר כמויות גדולות של דופמין למוח וגורם לתחושת העונג, הסיפוק, אופוריה ותחושה של עודף אנרגיה. עם זאת, צריכת קוקאין מתבטאת גם בתסמינים כמו דיבור יתר, לחץ דם מהיר, סימני אי שקט וחוסר מנוחה. נוסף על כך, ההשפעות הפיזיות של הקוקאין מתבטאות בדרך כלל בחוסר היכולת להירדם, ירידה במשקל או פגיעה במערכות האף והבליעה.

  הופעת הסימנים המחשידים

  התמכרות לקוקאין עלולה להתרחש מהר כל כך, עד כי המכור לא תמיד יכול לשים לב לשינויים ההתנהגותיים והפיזיים שהוא חווה. בדרך כלל אלה בני המשפחה והחברים ששמים לב כי דבר מה אינו תקין. אלה כמה מבין הסימנים הבולטים שכדאי לתת עליהם את הדעת:

  • בעיות שינה – כאמור, הקוקאין הוא סם ממריץ שיכול לגרור עמו בעיות בשינה. אם בן משפחתכם סובל מנדודי שינה ונראה עייף במהלך היום, ייתכן שהוא צורך סמי קוקאין.
  • פרנויה ותחושת רדיפה – כל עוד הסם נמצא בגופו של המכור, הוא חש באופוריה ותחושה עילאית. אך ברגע שהשפעת הקוקאין חולפת, עלול המכור לחוות תחושות של פחד, חרדות ולטעון כי רודפים אחריו.
  • מצונן כל העת – הקוקאין משפיע על דרכי הנשימה, ובייחוד על הפה ועל האף – הפתחים שדרכם מסניפים את הסם. משום כך, המכור עלול לחוש בהצטננות לעתים קרובות מאוד.
  • מצב הלסת – הסם הממכר משפיע על מערכת העצבים, ועל כן המכורים לו סובלים משיניים חורקות ולסת תפוסה.
  • אובדן משקל בדרך לא ברורה – המכור מתחיל לאבד קילוגרמים רבים ממקלו במהירות, וזאת בעוד שלא נראה כי הוא מקפיד על תזונה נכונה או מבצע פעילות גופנית. הירידה במשל לא נראית בריאה או טבעית.
  • בעיות התנהגות – המכור עלול להפגין אלימות כלפי בני משפחתו וחבריו, התנהגות שלא הייתה מוכרת לסביבתו מקודם.
  • הידרדרות במצב הכלכלי – הקוקאין נחשב לסם יקר. המכור יעשה כל שביכולתו כדי להשיג אותו, ולכן ישתמש בתחבולות כדי להשיג יותר כסף. עד מהרה המינוס בחשבון הבנק של המכור רק ילך ויטפח, והוא ינסה להשיג כסף בתחבולות שונות – הלוואות ואפילו גנבות.

  תהליך הגמילה

  הקוקאין נחשב לסם קשה, ולכן תהליך גמילה מקוקאין ארוך למדיי ועלול להימשך בין 3 חודשים לשנה. בשלבים הראשונים לטיפול, עובר המטופל טיפול תרופתי. אלה השלבים המורכבים של הגמילה מסמים שבהם המטופל חווה קריז בשל המחסור בסם . על מנת להרגיל את הגוף לחיות ללא הסם, מבצעים את הגמילה הפיזית בהדרגה, כך שבכל פעם מפחיתים את כמות הסם עד שהגוף לומד להסתדר בלעדיה.

  במקביל לטיפול הפיזי במסגרת מרכז גמילה מקוקאין, מבצעים גם טיפול התנהגותי במסגרת קבוצת גמילה. המטופל פוגש מכורים כמותו שהחליטו להתחיל בדרך חדשה, ועובר הדרכות שנועדו להכשיר אותו ליום שאחרי. לאחר שהמכורים (לשעבר) עוברים את שני השלבים הראשוניים בהצלחה, הם משוחררים בדרך כלל ליחידות העירוניות. ביחידות אלה נפגשים המטופלים עם העובדים הסוציאליים ועם פסיכיאטרים. כמו כן, המטופלים נמצאים במעקב תמידי ומבצעים בדיקות שתן, על מנת לוודא שהם אינם חוזרים לסורם. חלק מהם אף מצליחים לחזור למעגל העבודה בסופו של דבר.

  לעוד מידע על גמילה מקוקאין במרכז גמילה "אחרת" >>>>

  העדויות שלנו

  המסע מתחיל בצעד הראשון. בוא/י נדבר.

  הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן

   נוספים

   התמכרות, גמילה ממין והחלמה

   מי צריך גמילה מפעולה הנחשבת לצורך בסיסי של כל אדם? אך ההבדל בין אדם רגיל לאדם המכור למין הוא שהמכורים למין עוסקים בו באופן אובססיבי, הם רודפים אחרי בני זוג, הם יכולים לאונן מספר...

   המשיכו לקרוא >
   טיפול באכילה כפייתית

   רבים מאתנו אוהבים להתפנק באוכל טוב מדי פעם. יש שלא יסרבו למעדן אווז צלוי היטב ואחרים אוהבים צ'יפס מטוגן בשמן עמוק. עם זאת, ישנם אנשים שעבורם הופך האוכל להתמכרות של ממש, והם מאבדים את...

   המשיכו לקרוא >
   טיפול שליטה בכעסים

   קרה לכם פעם שנקלעתם לסיטואציה שבה אתם פשוט מתחממים על משהו או מישהו סתם כך? מגיבים באימפולסיביות ועצבנות שלא באמת צריכה להיות ברגע מסוים ומבינים את זה רק לאחר מכן? אם לא לכם –...

   המשיכו לקרוא >

   אנחנו מחכים לך.

   הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן, מלאו פרטים ונחזור בהקדם

    קידום אתרים ובניית אתרים