המסע מתחיל בצעד הראשון. בוא/י נדבר.

הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן

  גמילה במצבי התמכרות קלאסית או תחלואה כפולה

  תחלואה כפולה הוא מושג פסיכיאטרי הבא לתאר הפרעה נפשית שהיא שילוב בין התמכרות למחלה נפשית. הטיפול בתחלואה הכפולה מחייבת התייחסות נפרדת לכל מרכיב, להפרעה הנפשית ולטיפול בהתמכרות. שתי הבעיות, ההפרעה הנפשית והשימוש בסמים, הן מחלות כרוניות המאופיינות בהחמרה ובנסיגה והטיפול בהן נעשה בשלבים ולאורך זמן. במשך השנים, נהגו להפריד בטיפול בין שתי הבעיות, אך היום יש הכרה ברורה בקשר שבין שתי התופעות ובצורך במרכז טיפול שיטפל בבעיה הנפשית ובבעיה הגופנית ביחד.

  הגורמים לתחלואה הכפולה הם רבים ושונים, אך באופן עקרוני אפשר לומר כי משברים בחיים, ירידה בכוחות, התפרקות מהגנות, הרגשת מצוקה וקשיים נוספים מובילים לתחלואה כפולה.

  לא תמיד אפשר לאבחן מה קדם למה, ההפרעה הנפשית או בעיית ההתמכרות. הניסיון מלמד כי במקרים רבים ההפרעה הפסיכיאטרית מופיעה קודם וכאשר האדם חש קושי ומצוקה ולא מוצא מרגוע ופתרון הוא פונה לשימוש בסמים או בחומרים ממכרים נוספים וכך הוא יוצר בעיה חדשה שאינה מבטלת את הבעיה הישנה. אך גם אם ההתמכרות לסמים גרמה לבעיה הנפשית, שתי הבעיות משמרות זו את זו וכל הידרדרות במצבו של החולה מתבטאת בשתי הבעיות יחד.

  האוכלוסייה הסובלת מבעיית התחלואה הכפולה היא גדולה ומגוון ההפרעות הנפשיות שממנו סובלים החולים הוא גדול ורחב החל מבעיות חרדה, דיכאון, ועד לבעיות סכיזופרניה מתקדמות.

  הסימנים המעידים על תחלואה כפולה הם החרפה במצב הנפשי על רקע שימוש בסמים או באלכוהול והופעת סימנים פסיכוטיים כמו אי שקט קיצוני, ירידה במצב הרוח, סימנים דיכאוניים, הסתגרות חברתית, אלימות, מחשבות פרנואידיות, החולה משוכנע כי אנשים עוקבים אחריו ורוצים לפגוע בו, מחשבות שווא על גדלות כמו תחושת שליחות להצלת העולם וכוחות על ועוד.

  על הטיפול

  שיטת הטיפול ב"אחרת מרכז החלמה" היא שיטה טיפול אינדיבידואלית המתאימה באופן אישי לכל מטופל. הטיפול נותן מענה לשתי הבעיות בו זמנית, תהליך הגמילה גופנית מהחומרים הממכרים וייצוב מצבו הנפשי של המטופל בעזרת אנשי מקצוע כמו פסיכולוג, פסיכיאטר או עובד סוציאלי.

  הטיפול בבעיה מחייב התייחסות גם למשפחה של המטופל שנאלצת להתמודד עם משברים, עם אלימות עם כעסים ועם מצב של חוסר אונים. התייחסות לבני המשפחה תעניק להם כלים להתמודדות עם המצב ולתמיכה וחיזוק של המטופל. הניסיון מלמד כי שיתוף ותמיכה של בני המשפחה המטופל מהווה גורם משמעותי בהצלחת הטיפול.

  קיים קושי בטיפול בחולים הסובלים מתחלואה כפולה מאחר ואין הרבה מסגרות טיפוליות הערוכות ומסוגלות לטפל בחולים הסובלים משתי בעיות בעת אחת.

  ב"אחרת מרכז החלמה" צברנו ידע וניסיון רב בתחום הטיפול בתחלואה הכפולה. המטרה שלנו היא החזרת המטופל לחיים עצמאיים ובריאים. צוות העובדים במרכז מומחה לטיפול בהתמכרויות ובבעיות נפשיות והשילוב שבין הגישות השונות מביא להצלחה.

  אם יש לכם בן משפחה הסובל מתחלואה כפולה, צרו קשר ועודדו את בן המשפחה להתמיד בטיפול עד להצלחה.

  המסע מתחיל בצעד הראשון. בוא/י נדבר.

  הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן

   נוספים

   גמילה מקנאביס

   עם התפשטות הקנביס הרפואי בישראל ובעולם, ישנה היום מגמה ליברלית לגבי השימוש הלא רפואי בסם זה. משיחות שלי עם אנשים מהשורה שהם לא אנשי מקצוע, או אנשי מקצוע מתחומי העבודה סוציאלית, קרימינולוגיה פסיכולוגיה ורפואה כמו...

   המשיכו לקרוא >
   גמילה מהרואין

   שימוש בסם ההרואין גורם לחוויה רגשית – פיזית ועוצמתית, לרגעים של אושר טהור ולתחושת ״היי״ חזקה אשר גורמת לרצון עז לחוות אותה שוב ושוב – כך נוצרת ההתמכרות. לעומת זאת, גמילה מהרואין הינה קשה...

   המשיכו לקרוא >
   בדרך לגמילה מאלכוהול

   האלכוהול ידוע כחומר שנמצא במשקאות שונים: יינות, בירות, קוקטיילים ומשקאות חריפים יותר. רבים נוהגים לשתות מדי פעם בירה או ללגום כוס יין ואפילו לתפוס ראש כאשר הדבר מתאפשר. כל עוד מדובר על מצב נשלט...

   המשיכו לקרוא >

   אנחנו מחכים לך.

   הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן, מלאו פרטים ונחזור בהקדם

    קידום אתרים ובניית אתרים