המסע מתחיל בצעד הראשון. בוא/י נדבר.

הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן

  תחלואה כפולה

  גמילה במצבי התמכרות קלאסית או תחלואה כפולה

  תחלואה כפולה הוא מושג פסיכיאטרי הבא לתאר הפרעה נפשית שהיא שילוב בין התמכרות למחלה נפשית. הטיפול בתחלואה הכפולה מחייבת התייחסות נפרדת לכל מרכיב, להפרעה הנפשית ולטיפול בהתמכרות. שתי הבעיות, ההפרעה הנפשית והשימוש בסמים, הן מחלות כרוניות המאופיינות בהחמרה ובנסיגה והטיפול בהן נעשה בשלבים ולאורך זמן. במשך השנים, נהגו להפריד בטיפול בין שתי הבעיות, אך היום יש הכרה ברורה בקשר שבין שתי התופעות ובצורך במרכז טיפול שיטפל בבעיה הנפשית ובבעיה הגופנית ביחד.

  הגורמים לתחלואה הכפולה הם רבים ושונים, אך באופן עקרוני אפשר לומר כי משברים בחיים, ירידה בכוחות, התפרקות מהגנות, הרגשת מצוקה וקשיים נוספים מובילים לתחלואה כפולה.

  לא תמיד אפשר לאבחן מה קדם למה, ההפרעה הנפשית או בעיית ההתמכרות. הניסיון מלמד כי במקרים רבים ההפרעה הפסיכיאטרית מופיעה קודם וכאשר האדם חש קושי ומצוקה ולא מוצא מרגוע ופתרון הוא פונה לשימוש בסמים או בחומרים ממכרים נוספים וכך הוא יוצר בעיה חדשה שאינה מבטלת את הבעיה הישנה. אך גם אם ההתמכרות לסמים גרמה לבעיה הנפשית, שתי הבעיות משמרות זו את זו וכל הידרדרות במצבו של החולה מתבטאת בשתי הבעיות יחד.

  האוכלוסייה הסובלת מבעיית התחלואה הכפולה היא גדולה ומגוון ההפרעות הנפשיות שממנו סובלים החולים הוא גדול ורחב החל מבעיות חרדה, דיכאון, ועד לבעיות סכיזופרניה מתקדמות.

  הסימנים המעידים על תחלואה כפולה הם החרפה במצב הנפשי על רקע שימוש בסמים או באלכוהול והופעת סימנים פסיכוטיים כמו אי שקט קיצוני, ירידה במצב הרוח, סימנים דיכאוניים, הסתגרות חברתית, אלימות, מחשבות פרנואידיות, החולה משוכנע כי אנשים עוקבים אחריו ורוצים לפגוע בו, מחשבות שווא על גדלות כמו תחושת שליחות להצלת העולם וכוחות על ועוד.

  על הטיפול

  שיטת הטיפול ב"אחרת מרכז החלמה" היא שיטה טיפול אינדיבידואלית המתאימה באופן אישי לכל מטופל. הטיפול נותן מענה לשתי הבעיות בו זמנית, תהליך הגמילה גופנית מהחומרים הממכרים וייצוב מצבו הנפשי של המטופל בעזרת אנשי מקצוע כמו פסיכולוג, פסיכיאטר או עובד סוציאלי.

  הטיפול בבעיה מחייב התייחסות גם למשפחה של המטופל שנאלצת להתמודד עם משברים, עם אלימות עם כעסים ועם מצב של חוסר אונים. התייחסות לבני המשפחה תעניק להם כלים להתמודדות עם המצב ולתמיכה וחיזוק של המטופל. הניסיון מלמד כי שיתוף ותמיכה של בני המשפחה המטופל מהווה גורם משמעותי בהצלחת הטיפול.

  קיים קושי בטיפול בחולים הסובלים מתחלואה כפולה מאחר ואין הרבה מסגרות טיפוליות הערוכות ומסוגלות לטפל בחולים הסובלים משתי בעיות בעת אחת.

  ב"אחרת מרכז החלמה" צברנו ידע וניסיון רב בתחום הטיפול בתחלואה הכפולה. המטרה שלנו היא החזרת המטופל לחיים עצמאיים ובריאים. צוות העובדים במרכז מומחה לטיפול בהתמכרויות ובבעיות נפשיות והשילוב שבין הגישות השונות מביא להצלחה.

  אם יש לכם בן משפחה הסובל מתחלואה כפולה, צרו קשר ועודדו את בן המשפחה להתמיד בטיפול עד להצלחה.

  המסע מתחיל בצעד הראשון. בוא/י נדבר.

  הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן

   גמילה תחלואה כפולה

   תחלואה כפולה היא מצב שבו אנשים מתמודדים בו זמנית עם שתי מחלות. מדובר על התמכרות לסמים, לאלכוהול וכדומה בשילוב עם לקויות נפשיות אחרות. מקרים אלו הם מהקשים שניתן למצוא, ומשום כך, הטיפול נעשה במסגרת מהודקות ותומכות יותר כמו: מרכזי יום, דיור מוגן או מוסדות אשפוז שונים. כל מטופל כזה זוכה לטיפול של צוות רב תחומי. במרכז גמילה אחרת מתמחים בנושאים אלו וניתן לקבל אצלו מידע וייעוץ.

   גמילה תחלואה כפולה עם צוות רב תחומי

   הטיפול במרכז גמילה אחרת נעשה על ידי צוות מנוסה ובעל ידע רב. כל אחד בתחומו ויחד בצורה משולבת ישאפו לגמילת המטופל מהתמכרות, ובנוסף, ליצירת מצב שבו לא יתמכר שנית. הוא יראה בעזרת הצוות כי קיימת  אלטרנטיבה חיובית המספקת לו תקווה חדשה ויצעד בכיוונה.  כל שינוי לטובה משדרג את איכות החיים.

    

   תחלואה כפולה – צורך בשיקום מקצועי

   תחלואה כפולה משבשת קשות את מהלך החיים של הסובל ממנה וגם של בני משפחתו הצמודים אליו. מדובר על פגיעות נפשיות אשר גורמות לו לאבד שליטה על חייו. הסובל מהתמכרות אינו מסוגל לתפקד בבית, בזוגיות, בעבודה, בחברה ועוד. הוא סובל מתסמינים קשים של דיכאונות וחרדות, פגיעות קוגניטיביות, שינוי תודעה פסיכואקטיבי, בעיות שינה, תסכול אובדן התמצאות ועוד. כל אלו נוספים, לרוב, על הבעיות המאפיינות את מחלת הנפש ממנה הוא סובל כמו מסכיזופרניה, פסיכוזה ואחרות. במקרים רבים, המחלה הנפשית קדמה להתמכרות, אבל לא תמיד זה הסדר.  כל טיפול מתייחס לשתי התופעות, וכמובן, שגם לבני המשפחה הסובלים.

   התהליך הטיפולי

   הטיפול שניתן לתחלואה כפולה הוא רב מערכתי, ומותאם לכל מטופל ולפי מצבו. לפני תחילת הטיפול הוא ניגש לבצע אבחון מלא, שבו יהיה ניתן להבין מאילו סוגי הפרעות הוא מתמודד ורק לאחר מכן להתאים את הטיפול הרלוונטי. לאורך כל הטיפול המטופל יהיה תחת לווי מקצועי מלא ובאופן יומיומי, ותינתן לו תמיכה, טיפול תרופתי במידת הצורך ואף טיפול רגשי בשלב מצבו המורכב. את הטיפול ניתן לקבל במרכז ההוליסטי "אחרת" הוותיק והמנוסה במתן מענה טיפולי לסוגי ההפרעות המשולבות. יחד עם אנשי המקצוע והמטפלים, הם יתאימו עבורכם לאחר אבחון מלא, טיפול מקצועי ואפקטיבי.

   לדאבוננו תחלואה כפולה נפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות בעולם בכלל ובארצנו בפרט. המושג הזה מתייחס לשילוב של הפרעה נפשית עם התמכרות, כל סוג של התמכרות. לאור המודעות והמחקרים המתקדמים בשנים האחרונות אנשי המקצוע הבינו שההפרעה וההתמכרות מצריכות טיפול אחד ולא הפרדה לשני טיפולים שונים. פוסט טראומה, פרידה כואבת או לכתו של קרוב בטרם עת יכולים לעורר הפרעה נפשית אשר בעקבותיה מגיעה ההתמכרות. על מנת "לברוח" קצת מהמציאות ולהשכיח לכמה רגעים את הטראומה רבים בוחרים לצרוך חומרים ממכרים כגון אלכוהול וסמים והבעיה מתחילה להיווצר כאשר הגוף מתחיל להתרגל לחומר ולדרוש מהמשתמש לצרוך עוד ועוד ממנו על מנת לשחזר את התחושה הראשונית שהייתה למכור כאשר התנסה בחומר בהתחלה.

   טיפול משולב

   הטיפול בהתמכרויות הינו מדורג ומשולב. הראשון הוא פיזי ובמהלכו אין מאפשרים למטופל שימוש בחומרים הממכרים. בהמשך עוברים לטיפול נפשי המאופיין בשיחות על ידי פסיכולוגים. הטיפול בלקויות נפשיות משתלב בעזרת פסיכולוגים וכולל שיחות ובנוסף, טיפולים תרופתיים ואחרים על פי הצורך. הצוות מכין תכנית מותאמת ספציפית למטופל המתחשבת במצבו הנפשי והגופני, בצרכיו, בתכונותיו ואופיו ועוד. בעת הצורך, נעזרים בבני משפחה היכולים לתרום מצידם. המטרה היא לאפשר לו למצוא כוחות נפשיים מתוכו אשר יניעו אצלו מהלכים שיסייעו לו להתגבר על המצוקות שהובילו אותו להתמכרויות ולבעיות הנפשיות.

   צועדים אתכם ביחד

   כבר למעלה מעשור שמרכז "צעדים אחרת" לגמילה מהתמכרויות מלווה את מכורים בעלי תחלואה כפולה ואת בני משפחותיהם במסע הלא פשוט של חזרה לשגרת חיים בריאה ואף איכותית. הצוות המסור פועל מתוך וותק, ניסיון והרבה אהבה ודואג לכל צרכיהם של המטופלים תוך כדיי הכלה ועדינות מרבית למצב הנתון. האווירה במרכז היא פסטורלית וקיבוצית ומספר המטופלים קטן כך שהתהליך הוא אינטימי ואישי העוטף בחום את השוהים בו. אל תאבדו תקווה, פנו אלינו בכל עת ואנו נדע איך להעניק לכם עזרה ראשונית ובהמשך גם של צעידה אל עבר עתיד ורוד יותר.

   מה הוא המושג תחלואה כפולה? מה זה אומר?

   המושג תחלואה כפולה מסביר על מצב בו אדם יכול להיות מאובחן שתי הפרעות, בעיקר הפרעות רגשיות. למשל:  דיכאון וחרדה, OCD והפרעות אכילה, אובססיה וחרדה או הפרעת אכילה ודיכאון. ישנם מצבים נוספים, והם בעיקר מאפיינים הפרעה רגשית יחד עם התמכרות כל שהיא. לא פשוט לאבחן את קיומה של תחלואה כפולה. בעיקר כי מדובר בשתי הפרעות שונות. לכן, כדי שיהיה אפשר להתאים את הטיפול המתאים ביותר, צריך לפנות לעזרה מקצועית ולבצע אבחון מקיף, מקצועי ומעמיק. הטיפול יכול להטיב על מצבו של המטופל ולכן חשוב מאוד להתחיל בהקדם. מרכז ההוליסטי "אחרת" מטפל בדיוק בשילוב של כמה הפרעות במקביל ומבצע אבחון, נותן טיפול לכל הפרעה, מלווה ומייעץ לאורך כל הדרך, על לתחושה ריפוי מלאה.

   תהליך הגמילה של אלו הסובלים מתחלואה כפולה הוא תהליך מורכב אשר מלווה את המכורים כל חייהם. אמנם התהליך הפיזי נמשך תקופה מסוימת בלבד אבל הצורך והרצון לאותו החומר אליו הם מכורים לא עוזב וזאת בעצם המלחמה הקשה. לפסיכיאטר חשיבות מכרעת בכל התהליך מפני שהוא זה שאמון לדעת אילו תרופות יחליפו את הסם ויטפלו באדם החולה מבלי לגרום לו להתמכר גם אליהן. באופן כללי תהליך הגמילה במידה רבה הוא תהליך למידה איך לחיות חיים נורמטיביים ללא החומרים אליהם התמכרו ולדעת להתמודד מול האתגרים אותם הם מציבים ללא עזרים חיצוניים.

   איך מתבטאת תחלואה כפולה

   נניח ומדובר בשני סוגי התמכרות, כמו: הימורים וסמים, אלכוהול וסקס, אוכל והתמכרות לקניות באינטרנט ועוד שילובים נוספים, אלו מאפיינים של תחלואה כפולה. במצבי ההתמכרות הללו, יכולים להופיע גם התמודדות עם מצב רגשי כמו: דיכאון וחרדה, אובססיה, עצבות ועוד. אנשים שסובלים השני סוגי הפרעות, מאוד מתקשים לזהות אותם. הם בעיקר חושבים שזה בסדר לחוש שתי תחושות במקביל, זוהי תופעה נפוצה מאוד. למעשה, שתי ההפרעות מתפרצות כאשר יש קשיים רגשיים עמוקים, שלא התמדדו איתם ולכן מתפתחות ההפרעות הללו בגופם. למשל: אנשים שמתמודדים עם התקפי חרדה, שנולדו בעקבות מצבים נפשיים וטראומטיים, לרוב יפנו לשימוש באלכוהול או סמים. כך הם מצליחים להשתיק את התחושות הקשות שמנקרות להם במוח ובבטן.

   חשוב שתדעו

   בראש ובראשונה חשוב שנדע, תחלואה כפולה היא מחלה לכל דבר וכך גם אנו מתייחסים אליה בבואנו לטפל בה. כיום ישנם מרכזי גמילה המציעים שיטות מתקדמות לגמילה מהתמכרויות ואלו נעשות על ידי צוות מומחים אשר לרוב יכלול, פסיכיאטר, פסיכולוג, צוות של אחים, אחיות, עובדים סוציאליים ועוד… עוד חשוב לציין שכולם ללא יוצא מן הכלל מתמחים בנושא הגמילה.

   נוספים

   גמילה מהימורים

   מכון גמילה מהימורים מומלץ ההתמכרות להימורים זוהי תופעה חברתית חדשה, יחסית, שנוצרה בשל המרדף אחרי תרבות העושר וחיי הפאר המאפיינת את המאה עשרים ואחת. אומנם, זוהי אינה התמכרות לחומרים קשים כמו סמים, אלכוהול ועוד, אך...

   המשיכו לקרוא >
   גמילה מסמים

   גמילה מסמים קשים או קלים סמים הם קבוצה של חומרים המשפיעים על ההתנהגות, על החשיבה ועל הבריאות ולכן הם אסורים על פי החוק. השימוש בסמים כמו הרואין, קוקאין, קריסטל מת ועוד גורמים לנזקים רבים: הם...

   המשיכו לקרוא >
   הפרעות אכילה והתמכרות

   הפרעות אכילה ההסתכלות על הפרעות האכילה בקרב אנשי מקצוע בישראל היא כאל בעיה נפשית התנהגותית. מנסיוני עם מספר רב של טיפולים בהפרעות אכילה כמו אכילה כפייתית, בולמיה, ואנורקסיה. מתוך טיפולים אלה, אני רואה יותר ויותר שהמקום הפנימי...

   המשיכו לקרוא >

   אנחנו מחכים לך.

   הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן, מלאו פרטים ונחזור בהקדם

    קידום אתרים ובניית אתרים