המסע מתחיל בצעד הראשון. בוא/י נדבר.

הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן

  גמילה במצבי התמכרות קלאסית או תחלואה כפולה

  תחלואה כפולה הוא מושג פסיכיאטרי הבא לתאר הפרעה נפשית שהיא שילוב בין התמכרות למחלה נפשית. הטיפול בתחלואה הכפולה מחייבת התייחסות נפרדת לכל מרכיב, להפרעה הנפשית ולטיפול בהתמכרות. שתי הבעיות, ההפרעה הנפשית והשימוש בסמים, הן מחלות כרוניות המאופיינות בהחמרה ובנסיגה והטיפול בהן נעשה בשלבים ולאורך זמן. במשך השנים, נהגו להפריד בטיפול בין שתי הבעיות, אך היום יש הכרה ברורה בקשר שבין שתי התופעות ובצורך במרכז טיפול שיטפל בבעיה הנפשית ובבעיה הגופנית ביחד.

  הגורמים לתחלואה הכפולה הם רבים ושונים, אך באופן עקרוני אפשר לומר כי משברים בחיים, ירידה בכוחות, התפרקות מהגנות, הרגשת מצוקה וקשיים נוספים מובילים לתחלואה כפולה.

  לא תמיד אפשר לאבחן מה קדם למה, ההפרעה הנפשית או בעיית ההתמכרות. הניסיון מלמד כי במקרים רבים ההפרעה הפסיכיאטרית מופיעה קודם וכאשר האדם חש קושי ומצוקה ולא מוצא מרגוע ופתרון הוא פונה לשימוש בסמים או בחומרים ממכרים נוספים וכך הוא יוצר בעיה חדשה שאינה מבטלת את הבעיה הישנה. אך גם אם ההתמכרות לסמים גרמה לבעיה הנפשית, שתי הבעיות משמרות זו את זו וכל הידרדרות במצבו של החולה מתבטאת בשתי הבעיות יחד.

  האוכלוסייה הסובלת מבעיית התחלואה הכפולה היא גדולה ומגוון ההפרעות הנפשיות שממנו סובלים החולים הוא גדול ורחב החל מבעיות חרדה, דיכאון, ועד לבעיות סכיזופרניה מתקדמות.

  הסימנים המעידים על תחלואה כפולה הם החרפה במצב הנפשי על רקע שימוש בסמים או באלכוהול והופעת סימנים פסיכוטיים כמו אי שקט קיצוני, ירידה במצב הרוח, סימנים דיכאוניים, הסתגרות חברתית, אלימות, מחשבות פרנואידיות, החולה משוכנע כי אנשים עוקבים אחריו ורוצים לפגוע בו, מחשבות שווא על גדלות כמו תחושת שליחות להצלת העולם וכוחות על ועוד.

  על הטיפול

  שיטת הטיפול ב"אחרת מרכז החלמה" היא שיטה טיפול אינדיבידואלית המתאימה באופן אישי לכל מטופל. הטיפול נותן מענה לשתי הבעיות בו זמנית, תהליך הגמילה גופנית מהחומרים הממכרים וייצוב מצבו הנפשי של המטופל בעזרת אנשי מקצוע כמו פסיכולוג, פסיכיאטר או עובד סוציאלי.

  הטיפול בבעיה מחייב התייחסות גם למשפחה של המטופל שנאלצת להתמודד עם משברים, עם אלימות עם כעסים ועם מצב של חוסר אונים. התייחסות לבני המשפחה תעניק להם כלים להתמודדות עם המצב ולתמיכה וחיזוק של המטופל. הניסיון מלמד כי שיתוף ותמיכה של בני המשפחה המטופל מהווה גורם משמעותי בהצלחת הטיפול.

  קיים קושי בטיפול בחולים הסובלים מתחלואה כפולה מאחר ואין הרבה מסגרות טיפוליות הערוכות ומסוגלות לטפל בחולים הסובלים משתי בעיות בעת אחת.

  ב"אחרת מרכז החלמה" צברנו ידע וניסיון רב בתחום הטיפול בתחלואה הכפולה. המטרה שלנו היא החזרת המטופל לחיים עצמאיים ובריאים. צוות העובדים במרכז מומחה לטיפול בהתמכרויות ובבעיות נפשיות והשילוב שבין הגישות השונות מביא להצלחה.

  אם יש לכם בן משפחה הסובל מתחלואה כפולה, צרו קשר ועודדו את בן המשפחה להתמיד בטיפול עד להצלחה.

  המסע מתחיל בצעד הראשון. בוא/י נדבר.

  הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן

   נוספים

   טיפול באכילה כפייתית

   רבים מאתנו אוהבים להתפנק באוכל טוב מדי פעם. יש שלא יסרבו למעדן אווז צלוי היטב ואחרים אוהבים צ'יפס מטוגן בשמן עמוק. עם זאת, ישנם אנשים שעבורם הופך האוכל להתמכרות של ממש, והם מאבדים את...

   המשיכו לקרוא >
   גמילה מקוקאין

   לא פעם, התנסות תמימה בסם זה או אחר עלולה לגרום להתמכרות כבדה שקשה לצאת ממנה. זה קורה בעת צריכת סוגי סמים שונים, וביניהם גם קוקאין. הקוקאין, הנקרא גם קראק או קריסטל, נחשב לאחד הסמים...

   המשיכו לקרוא >
   התמכרות לאלכוהול

   התמכרות לאלכוהול מתפתחת באופן הדרגתי וגורמת לפגיעה כפולה הן בבריאות הגופנית והן בבריאות הנפשית כך שלמעשה חלה ירידה ביכולת התפקוד היומיומית של האדם. השגת פתרון תלויה במידת המודעות של האדם לבעיה שלו ובמידת הנחישות...

   המשיכו לקרוא >

   אנחנו מחכים לך.

   הצעד הראשון להחלמה מתחיל כאן, מלאו פרטים ונחזור בהקדם

    קידום אתרים ובניית אתרים